Jak vybrat správnou vlajku
Jak vybrat správnou státní vlajku pro váš domov nebo kancelář?
Výběr podle materiálu vlajky
Správný výběr materiálu vlajky hraje zásadní roli při volbě vlajky. V dnešní době se používá výhradně materiálů ze 100% polyesteru s různou hustotou tkaní, ale také i povrchovou úpravou. Právě hustota tkaní zajišťuje, jak odolá vlajka v povětrnostních podmínkách, kdežto povrchová úprava pak zajistí finální lesk. Běžně používané varianty polyesteru jsou pak:
- Easyflag s hustotou 120g/m2 a mírně lesklou úpravou
- Windyflag s hustotou 120g/m2 a perforováním
- Scandiflag s hustotou 160g/m2 a matnou úpravou
- Bicolor s hustotou 260g/m s oboustranným potiskem
- Satén s gramáží 220g/m2 a velmi lesklou povrchovou úpravou
V minulosti se využívala bavlna jako materiál pro státní vlajky, ale upustilo se od toho, protože tento materiál byl ve výsledku příliš těžký a jeho životnost nedosahovala požadovaných hodnot. Nyní se s nimi setkáte prakticky už jen v nově natáčených dobových seriálech či filmech.
Venkovní vlajky musí nepřetržitě odolávat povětrnostním vlivům, vyrábějí se tedy z materiálů Easyflag, Windyflag a Scandiflag. Obecná životnost se pohybuje kolem 12 měsíců a je vhodné vlajky obměňovat, aby stále správě plnili reprezentativní funkci. Vlivem slunečních paprsků totiž dochází k degradaci původních barev. Vysoce reprezentativní vlajky vhodné do kanceláří, se vyrábějí ze saténu s vysoce lesklou povrchovou úpravou a jejich životnost je díky jejich umístění v interiéru počítána na roky.
Výběr podle uchycení vlajky
Horizontální vlajka je vždy uchycena za stranu modrého klínu - buďto tyčí, která je nasunuta do tunelu vlajky nebo karabinkami, které se používají k připevnění na lanko u stožáru. V případě, kdy chceme vyvěsit vlajku svislou, tedy tzv. zástavu, je modrý klín umístěn na horní straně směřující dolů a uchycení je v bílém poli. U svislých vlajek se často používá jiný poměr stran a vlajka je delší v závislosti na výšce stožárů. Zástava tedy nemá přesně daný poměr, i tak se ale musí dodržet několik zásadních pravidel:
- Bílé pole (vlevo) je stejně široké jako červené pole (vpravo) a modrý cíp klínu končí opět v přesném středu vlajky.
- Zástava zavěšená na zdi nebo ve volném prostoru, musí být vždy z pohledové strany mít bílé pole vlevo. Pokud je zástava vyvěšena například v chodbě, která je obousměrná, je vhodné zvolit materiál, který umožňuje potisknout každou stranu vlajky zvlášť a tudíž zachovat správné proporce.
- U exteriérových vlajek vyvěšených na stožáru stačí dodržovat pravidlo uchycení vlajky v bílém poli - bílá barva je vždy u stožáru a to proto, že se vlajka může otáčet kolem své osy podle směru větru.
Výběr podle umístění vlajky
Do interiéru budov, kanceláří a podobně je nejčastěji volen rozměr 150x100 cm s horizontálním vyvěšením. V těchto prostorech umisťujeme saténovou vlajku na interiérové stojany. Nabízené stojany jsou navrženy právě pro vlajky o rozměru 150x100 cm. Do kanceláří jsou vhodné i tzv. stolní vlaječky, které svou velikostí nevyžadují tolik prostoru, ale zároveň dostatečně přitáhnou pozornost.
Pro vnější umístění se používají fasádní držáky umistěné na budovy státních institucí, škol, firem nebo rodinných domů. I zde platí nejčastější rozměr vlajky 150x100 cm. Při vyvěšení na stožár nelze obecně určit, jak velká má být státní vlajka na různě vysokých stožárech. Platí, že by státní vlajka měla být dominantní a měla by dosahovat minimálně třetinové výšky stožáru.
Proč se státní vlajka nesmí dotknout země?
Státní vlajka je jedním z nejdůležitějších národních symbolů, a proto je nutné s jí zacházet s úctou a respektem. Jedním z nejdůležitějších pravidel je, že vlajky by se nikdy neměla dotknout země. Toto pravidlo vychází zejména z etických pravidel a symbolického respektu. Vlajka představuje nejen samotný stát, ale i hodnoty a principy, na kterých je založen. Dotknutí vlajky země je proto považováno za zneuctění těchto hodnot. Z historického hlediska bylo zneuctění vlajky, například její zahození na zem, vnímáno jako výraz neúcty k národu a jeho lidem.
Jak správně manipulovat s vlajkou?
Při manipulaci musíte dbát na pečlivost, abyste se vyhnuli chybám, dodržujte několik jednoduchých zásad:
1. Vyvěšení vlajky
Ujistěte se, že vlajka je dostatečně napnutá a připevněná a nemůže svévolně spadnout nebo se zamotat.
2. SKládání vlajky
Vlajku vždy pečlivě složte v době, kdy ji nevyvěšujete. Umístěte ji vždy na suché a čisté místo. Zabraňte také náhodnému dotyku se zemí.
3. Údržba vlajky
Vlajky poškozené, potrhané nebo znečištěné, by neměly být dále používány. Poškozenou vlajku
lze vyměnit a tu starou vhodným způsobem zlikvidovat - například spálením. Vlajku lze také prát v pračce dle přiloženého návodu a tím docílíte delšího zářivějšího vzhledu.
Kde se nejčastěji používá státní vlajka
Státní vlajku nejčastěji uvidíte na budovách státních podniků a správy, tedy na školách, úřadech nebo při sportovních reprezentačních utkání. Barvy naší české vlajky ale také uvidíte v soukromém sektoru u různých výrobních podniků, v kancelářích nebo na zahradách rodinných domů. Veřejné vyvěšení vlajky je důkaz hrdosti, a proto vídáme naší státní vlajku prakticky na každém kroku.
Státní a ostatní vlajky
Firemní (Reklamní) vlajky
Beach vlajky
Vlajkové stožáry
Montáže a servis vlajkových stožárů
Prezentační systémy
Stolní vlaječky a stojánky
Fasádní držáky a venkovní žerdě
Inovativní Fasádní Držák
Interiérové stojany
Držáky bannerů na sloupy
Gastrovlaječky a papírové vlajky
Vlajky na dopravní prostředky
Samolepky, nášivky, odznaky
Vlajkové provazce
Vlajkové sety a zvýhodněné komplety (stojany+vlajky)
Státní znak ČR
Vyšívané vlajky
Výroba vlajek na zakázku